Suoraan sisältöön

Tiedote: Myös Sosterin alueella alkaa näkyä valtakunnallinen ilmiö 18-25-vuotiaista nuorista koronavirustartunnoille alttiina ikäryhmänä

Kategoria: Koronavirus

TIEDOTE 26.7.2021

Myös Sosterin alueella alkaa näkyä valtakunnallinen ilmiö 18-25-vuotiaista nuorista koronavirustartunnoille alttiina ikäryhmänä

Tämän vuoksi Sosterin tartunnanjäljitystiimi haluaa muistuttaa alueen fiksua ja vastuuntuntoista nuorisoa.

Mikäli lähdette viihteelle, viihtykää ilta oman porukan kesken. Muistakaa turvavälit ja käsidesin ahkera käyttö. Sosterin alueella on edelleen voimassa maskisuositus. Ottakaa koronarokotukset, kun teidän vuoronne tulee.  Ja mikäli teille tulee lieviäkin koronavirukseen sopivia oireita, tulkaa koronatestiin.

Vastuullisesti toimimalla voitte yhdessä tehdä Savonlinnan alueen mahtavasta kesästä koronaturvallisen myös jatkossa ja aloittaa syksyn ilman koululuokkien karanteeneja ja etäopetusta.

Seuraavissa Savonlinnan liikkeissä on voinut altistua koronavirukselle:

Su 18.7. Citymarket 16-16.30.

Ma 19.7. Hesburger 19.45-20.15, Höyryn terassi 20.15-21.15.

La 24.7. Beats 00-03.30, Tamino 01-01.30.

Lisätiedot (vain medialle):

Veikko Karvanen , vs. johtajaylilääkäri, p. 044 417 3201